Scoring kredytowy według BIK - co warto o nim wiedzieć

Terminowo spłacasz swoje zobowiązania kredytowe, masz stałą i odpowiednio płatną pracę, oraz Twoja historia kredytowa jest dobra. Zastanawiasz się nad zaciągnieciem kredytu i jesteś święcie przekonany , że na pewno go otrzymasz? Czasami, odpowiednie okoliczności to nie wszystko. Bank zanim da Ci kredyt zweryfikuje także Twoją wiarygodność. Sprawdź, czym jest scoring kredytowy według BIURA INFORMACJI KREDYTOWEJ i co trzeba o nim wiedzieć.

Co to jest scoring i jak jest on obliczany przez BIK?

Okazuje się być to model statystyczny także określany jako ocena punktowa czy też ocena scoringowa, obrazowany jest na ogół w przedziale od 192 do 631 punktów. BIK bierze pod uwagę dane takie jak: wiek, Twoje wykształcenie, stan cywilny, staż pracy, oraz dane o Twoich wcześniejszych obciążeniach finansowych m. in. takich jak: ilość wziętych przez Ciebie kredytów i pożyczek, wielkość Twoich rat oraz to czy Twoje kredyty spłacane są na czas. Najogólniej mówiąc scoring jest swego rodzaju prognozą. Intytucja bankowa analizuje, czy w przyszłości możesz mieć problemy z terminową spłatą zaciągniętych zobowiązań, czy też nie.

O czym mówi nam Twoja punktacja ?

Scoring wyznacza Twoją wiarygodność, inaczej Twoje ryzyko kredytowe względem pozostałych kredytobiorców. zwrot prowizji bankowej To m. in. od poziomu scoringu zależy, czy bank zdecyduje się na udzielenie Ci finansowania. Powszechna reguła wygląda następująco: im wyższa punktacja, tym niższe ryzyko - a więc Twoje szanse na dostanie pozytywnej decyzji kredytowej są większe. Natomiast, im niższy scoring, tym większe ryzyko - w tego rodzaju sytuacji instytucja finansowa zakłada, że możesz mieć problemy z terminową spłatą kredytu i zapewne otrzymasz odmowę udzielenia Ci finansowania.

Co zrobić aby poprawić swoją punktacje

Kiedy okaże się, że wbrew poprawnej zdolności kredytowej nie otrzymasz finansowania, o które się ubiegasz, ponieważ Twój scoring jest niewystarczający , za każdym razem możesz powziąć odpowiednie czynności, które poprawią Twój scoring:
1.Staraj się wystrzegać się składania wielu wniosków kredytowych w krótkim odstępie czasowym - im więcej zapytań tym niższy scoring, każde zapytanie w instytucji finansowej jest dostrzegalne i wpływa negatywnie na Twoją sytuacje
2.Pozbądź się limitów i kart kredytowych - użytkowanie ich w dużym stopniu oddziałuje na spadek Twojej punktacji
3.Spłacaj swoje zobowiązania terminowo
4.Jeśli posiadasz problemy ze spłatą. Od razu reguluj kredyty z najwyższym opóźnieniem - to kluczowe, ponieważ im większe opóźnienie w spłacie - tym w większym stopniu oddziaływuje ono na Twój scoring.
5.Bądź uważny przy zaciąganiu kolejnych kredytów - im więcej zobowiązań tym gorzej